Anasayfa
 
 

Füzyon mutfağı
"Fusion kitchen" son yıllarda sık kullanılan bir mutfak kavramı oldu.Aynı zamanda az sayıdaki bazı aşçıların yaygın olarak uyguladağı bir mutfak tarzı haline geldi.Yan yana gelmez diye bilinen birkaç malzemeyi farklı dizaynla bir araya getirdiğinizde ortaya mükemmel tabak çıkarmak bir füzyondur.

Füzyon mutfağında  bazen hiç görülmemiş yemekler ortaya koyulur.Tadından evvel görüntü ön pilandadır her zaman.böylelikle görünüşü itibariyle al lüx bir mutfak tarzı izlenimi verir daima.

Esasen bir fizik terimi olan ‘füzyon’ kelimesinin sözlük karşılığı ‘erime, birleşme, biraraya gelme, birleştirme’. Füzyon mutfağı dediğinizde ise kastettiğiniz şey şu: ‘Farklı uluslara ait mutfak teknikleri ile malzemeleri tek bir tabakta birleştirmek, ama buna rağmen tabakta tek bir ulusal özelliğin öne çıkmaması.

Türk mutfağının çok yerel, daha henüz dünya füzyonuna tabi olup bozulmamış ve o nedenle de dünya yemek düşkünleri için inanılmaz cazip olabilecek harika özellikleri vardır.
Özden hiç uzaklaşmadan, bu teknikleri yepyeni tekniklerle ve daha önce kullanmadığımız malzemelerle yaratıcı bir şekilde birleştirerek yepyeni bir  biçime kavuşturabiliriz.
Bu yeni biçin ise bir yandan hepimizi çocukluğumuza geri götürecek özgün, köklü ve yerel lezzetler içerirken, diğer yandan beynelmilel  yemek zevklerine de hitap edebilecek kombinasyonlar ve sunumlar içerebilir.

Bir aşçı olarak ele aldığımda Füzyon mutfağı,çalıştığımız en zevkli en akıllıca,beceri gerektiren mutfak tarzı diyebilirm.Her seferinde ortaya yeni bir sunum koyma isteği hiç bitmeyen bişe oluveriyor.birkaç gün önce misafirlerine yapmış olduğunuz yeni bir sunumu,daha sonra  aynı şekilde sunmak yerine daha farklı şekilde sunma arzusuyla yeni tabaklar ortaya koyabiliyoruz.

 
 
     

 

Copyright © 2005 - 2010 | Mustafa Beyazıt

       
Mustafa BEYAZIT | Facebook sayfası thy do & co S Do&Co

 

Çin Mutfağı Japon Mutfağı İtalyan Mutfağı Meksika Mutfağı Fransız MutfağıTürk Mutfağı